مبدل حرارتی (Heat Exchanger)

مبدل حرارتی دستگاهی است برای انتقال حرارت یا سرما بین دو یا تعداد بیشتر سیال استفاده می شود. این سیال ها می توانند مایع یا گاز باشند. این سیال ها معمولا نباید با یک دیگر مخلوط شده و به همین دلیل باید توسط یک دیواره جامد از هم دیگر جدا شوند. البته در برخی از صنایع خاص ممکن است که نیاز باشد تا این سیالات با هم دیگر در ارتباط باشند.

انواع مختلف مبدل‌ حرارتی

مبدل‌ های حرارتی دسته بندی‌ های مختلفی دارند که در تأسیسات حرارت مرکزی و تهویه مطبوع بر اساس ساختمان مکانیکی و ساختار به انواع زیر تقسیم بندی می ‌شوند:

·        مبدل حرارتی صفحه ای  (Plate heat Exchanger)

این نوع از مبدل ‌ها از یک سری صفحات استیل ضد زنگ موازی و کنار هم که در یک قالب قرار گرفته ‌اند، تشکیل می ‌شوند. مبدل حرارتی صفحه ‌ای در دو مدل واشری و جوشی طراحی و تولید می‌ شوند و کاربرد گسترده‌ ای در صنایع لبنی، غذایی و نوشیدنی دارند. نگهداری آسان و ساده، گنجایش قابل ارتقا با افزودن صفحات بیشتر امکان ذخیره انرژی به کمک بازیابی انرژی برخی از مهم ‌ترین مزایای دستگاه مبدل حرارتی صفحه ‌ای است.

مبدل های حرارتی صفحه ای خود به چهار دسته کلی تقسیم بندی می شوند، که عبارت است از:

1.     مبدل حرارتی صفحه ای میکرو  (Micro Plate Heat Exchanger)

2.     مبدل حرارتی صفحه ای جوشی  (Welded Plate Heat Exchanger)

3.     مبدل حرارتی صفحه ای لحیمی  (Brazed Plate Heat Exchanger)

4.     مبدل حرارتی صفحه ای با واشر آب بندی  (Gasket Plate Heat Exchanger)

·        مبدل حرارتی پوسته و لوله (shell & tube heat exchangers)

دستگاه مبدل حرارتی پوسته و لوله جهت گرمایش مایعات در سیستم های تبخیر کار برده می ‌شوند. این نوع از مبدل حرارتی در نیروگاه‌ ها، پالایشگاه ‌ها، صنایع پتروشیمی، صنایع ساخت و تولید، صنایع فرایندی، صنایع غذایی و دارویی، صنایع ذوب فلز، گرمایش، تهویه مطبوع، سیستم ‌های تبرید و ... کاربرد دارد. مبدل‌ های حرارتی پوسته و لوله در حجم کم ایجاد سطح بزرگی برای انتقال حرارت می‌ کنند. از طرف دیگر قابلیت استفاده برای دامنه وسیعی از مواد را دارند.

·        مبدل حرارتی دو لوله ای (Double Pipe)

این سیستم از قدیمی ترین و ساده ترین مدل های مبدل حرارتی می باشد که در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. این مبدل های حرارتی در صنعت به مبدل های لوله ای هم مشهور هستند. این دستگاه ها از دو لوله تشکیل شده اند که از لحاظ قطر با یک دیگر متفاوت هستند و لوله کوچک تر در داخل لوله بزرگ تر قرار می گیرد. مکانیسم عملکرد این مدل نوع از مبدل های حرارتی به این صورت است که ماده ای که قرار است حرارت انتقال دهد داخل لوله کوچک تر جریان می یابد و ماده دریافت کننده حرارت در لوله بزرگ تر و به این ترتیب تبادل حرارت صورت می پذیرد بدون این که اختلاطی صورت پذیرد.

·        مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ‌ای  (Fin Heat Exchanger)

مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای دمای سیال را با هوایی که توسط فن دمیده می ‌شود، خنک می ‌کند. دستگاه مبدل حرارتی در سه نوع وی شکل، افقی و عمودی طراحی و تولید می ‌شود.

موارد استفاده از مبدل حرارتی

·        صنایع تولید برق و حرارت

این صنعت هم جزء صنایع مادر هر کشوری بوده و همین موارد نشان دهنده اهمیت استفاده مناسب از این سیستم در این صنایع است.

·        صنایع ذوب آهن و فولاد

این صنعت یکی از بزرگ ترین صنایع کشور ما محسوب می شود که این سیستم به صورت گسترده در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

·        در بزرگ ترین صنعت کشور یعنی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

لازم به توضیح نیست که این صنعت چقدر پر اهمیت بوده و در صورت عدم استفاده از تجهیزات مناسب برای این صنعت چه مشکلات و خساراتی ممکن است به وجود آید.

·        نیروگاه تولید برق

اهمیت این صنعت هم برای کسی پوشیده نیست و به خصوص در حال حاضر که کشور با مشکل تامین برق روبرو است عدم استفاده از تجهیزات مناسب می تواند بر مشکلات این صنعت بیفزاید.

·        در صنایع تاسیسات ساختمان و تهویه مطبوع

این صنعت هم جزء یکی از بزرگ ترین صنایع هر کشوری بوده و به ویژه استفاده از سیستم های پیشرفته تهویه مطبوع باب شده است که از مبدل حرارتی در این صنعت هم استفاده فراوان می شود.

·        در صنعت تولید مواد غذایی

در این صنایع علاوه بر انتقال مناسب حرارت باید از تجهیزاتی استفاده کنید که ترکیبات این مواد را تغییر نداده و سبب اضافه شدن مواد مضر به ترکیب این مواد نشود. همچنین حرارتی که توسط این مبدل حرارتی انتقال داده می شود باید حتما در این صنایع کنترل شده باشد.

مهم ترین کاربرد های مبدل حرارتی

کاربرد مبدل حرارتی بسیار وسیع و در صنایع مختلفی از قبیل نیروگاه های تولید برق، پالایشگاه ها، صنایع ذوب فلزات و شیشه سازی، صنایع غذایی و دارو سازی، کاغذ سازی، صنایع پتروشیمی، سردخانه ها و سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان ها، صنایع میعان گاز ها (همانند هوا) وسائط نقلیه زمینی، دریایی و فضایی و صنایع الکترونیک مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند.

به طور کلی هر کجا که مسئله تبدیل و تبادل انرژی مطرح باشد مبدل های حرارتی به نحوی کاربرد دارند. مبدل های حرارتی به صور مختلفی نظیر دیگ بخار، مولد بخار، کندانسور، اوپراتور، تبخیر کننده، برج خنک کننده یا همان کولینگ تاور، پیش گرم کن هوا، بازیاب، خنک کن میانی در کمپرسور های چند مرحله ای، فن کویل، دستگاه های هواساز، خنک کن روغن، خنک کن و گرم کن مشتقات نفتی، رادیاتور وسائط نقلیه، گرم کن آب تغذیه و سوپر هیتر در نیروگاه های بخار، کوره و غیره و در صنایع  فوق الذکر به کار می روند.

انتخاب مناسب ترین مبدل حرارتی

در حالی که تعداد زیادی از مبدل های حرارتی در دسترس هستند، مناسب بودن هر نوع و طراحی آن در انتقال گرما بین مایعات بستگی به مشخصات و الزامات کاربرد دارد. این عوامل تا حد زیادی طراحی بهینه مبدل حرارتی مورد نظر را تعیین می کنند و بر رتبه و محاسبات اندازه مربوطه تأثیر می گذارند. برخی از عواملی که متخصصان صنعت هنگام طراحی و انتخاب مبدل حرارتی باید در نظر داشته باشند عبارت است از:

·        هزینه ها

·        محدودیت اندازه

·        خروجی های حرارتی مورد نظر

·        نوع مایعات، جریان سیال و خواص آن ها

نتیجه گیری

مبدل حرارتی با توجه به صنایع مورد استفاده بسیار سیستم حساس و مهمی می باشد و در صورتی که از نوع غیر مرغوب و کم کیفیت این سیستم در صنایع مختلف استفاده شود حتما فرد متضرر خواهد شد. البته در بخش کلان و در صنایع مادر بحث متضرر شدن یک کشور به میان خواهد آمد و حتی می تواند مورد خراب کاری صنعتی هم قرار گیرد.

به همین دلیل باید صاحبان صنایع بزرگ و کارخانجات در خرید این گونه تجهیزات دقت و اطلاعات لازم را داشته باشند و خرید خود را با مشاوره کارشناسان حرفه ای و از مراکز معتبر و برند های مطمئن انجام دهند تا بعدا از لحاظ مالی متضرر نشوند.

مبدل حرارتی شرکت مهتاب گستر

مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید انواع مختلف دستگاه های مبدل حرارتی به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع مبدل حرارتی و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مبدل حرارتی و نحوه تولید آن و همچنین اطلاع از قیمت مبدل حرارتی به وب سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 66706377 66709528

سپاس از سایت یو آپلود